روان‌ شناسی رنگ‌ ها

روان‌ شناسی رنگ‌ ها

تعریف روان‌ شناسی رنگ ها

روان‌ شناسی رنگ‌ ها مطالعه چگونگی تأثیر رنگ‌های مختلف بر رفتار، احساس‌ها و شناخت انسان است. رنگ‌های مختلف معانی، تداعی‌ها و تأثیرهای متفاوتی دارند که در فرهنگ‌ها و افراد متفاوت است. روان‌ شناسی رنگ‌ ها را می‌توان برای درک، پیش‌بینی و تأثیرگذاری بر پاسخ‌های انسان در زمینه‌های مختلف مانند بازاریابی، برندسازی، آموزش، سلامت و هنر استفاده کرد.

تأثیر رنگهای مختلف

 باتوجه‌به روان‌ شناسی رنگ‌ ها، برخی از تأثیرهای کلی رنگ‌ها عبارت‌اند از:

 • قرمز: قرمز رنگی گرم و محرک است که می‌تواند فشارخون، ضربان قلب و اشتها را افزایش دهد. با اشتیاق، انرژی، هیجان و خطر همراه است. همچنین می‌تواند احساس‌ها خشم، پرخاشگری یا فوریت را برانگیزد.
 • نارنجی: نارنجی رنگی گرم و زنده است که می‌تواند خلاقیت، اشتیاق و خوش‌بینی را برانگیزد. این با سرگرمی، بازیگوشی، ماجراجویی و شادی همراه است. همچنین می‌تواند احساس‌ها تکانشگری، توجه‌طلبی یا سرخوردگی را برانگیزد
 • زرد: زرد رنگی گرم و روشن است که می‌تواند تمرکز، حافظه و خلق‌وخو را افزایش دهد. با نور خورشید، شادی، عقل و مثبت‌اندیشی همراه است. همچنین می‌تواند احساس اضطراب، بزدلی یا احتیاط را برانگیزد.
 • سبز: سبز رنگی خنک و تسکین‌دهنده است که می‌تواند باعث آرامش، التیام و هماهنگی شود. با طبیعت، رشد، سلامتی و طراوت همراه است. همچنین می‌تواند احساس‌ها حسادت یا کسالت را برانگیزد.
 • آبی: آبی رنگی خنک و آرام‌بخش است که می‌تواند فشارخون، ضربان قلب و اشتها را کاهش دهد. با آسمان، آب، صلح، اعتماد و وفاداری هماهنگ است. همچنین می‌تواند احساس‌های غمگینی، سردی یا جدایی را برانگیزد.
 • بنفش: بنفش رنگی سرد و مرموز است که می‌تواند تخیل، معنویت و خلاقیت را تحریک کند. با سلطنت، تجمل، خرد و جادو مرتبط است. همچنین می‌تواند احساس غرور، زیاده‌خواهی یا ناامنی را برانگیزد.
 • صورتی: صورتی رنگی گرم و ملایم است که می‌تواند احساس عشق، علاقه و شفقت را القا کند. با زنانگی، شیرینی، معصومیت و نرمی همراه است. همچنین می‌تواند احساس ناپختگی، ضعف یا آسیب‌پذیری را برانگیزد.
 • قهوه‌ای: قهوه‌ای رنگی گرم و خاکی است که می‌تواند ثبات، قابلیت اطمینان و راحتی را منتقل کند. با چوب، خاک، طبیعت و سادگی همراه است. همچنین می‌تواند احساس‌های کسل‌کننده، کثیف یا محافظه‌کاری را برانگیزد.
 • سفید: رنگ سفید یک‌رنگ خنثی و خالص است که می‌تواند نور را منعکس کند و فضا ایجاد کند. با پاکی، معصومیت، پاکی و سادگی همراه است. همچنین می‌تواند احساس پوچی، عقیمی، یا انزوا را برانگیزد.
 • مشکی: مشکی رنگی خنثی و قدرتمند است که می‌تواند نور را جذب کرده و کنتراست ایجاد کند. باظرافت همراه است، پیچیدگی، رمز و راز، و اقتدار همچنین می‌تواند احساس‌های غم و اندوه، شیطنت، یا شورش و ترس را برانگیزد،
بیشتر بخوانید:  چرا افراد در روابط نزدیک خود دروغ می‌گویند؟

اهمیت و فواید روان‌ شناسی رنگ ها

روان‌ شناسی رنگ‌ ها به دلایل مختلفی می‌تواند مهم و مفید باشد. برخی از مزایای احتمالی عبارت‌اند از:

 • می‌تواند به ما کمک کند تا بفهمیم رنگ‌های مختلف چگونه بر رفتار، احساس‌ها و شناخت ما تأثیر می‌گذارد. با دانستن معانی، تداعی‌ها و تأثیرهای رنگ‌های مختلف، می‌توانیم بینشی نسبت به حالت‌ها و ترجیح‌های روانی خود و دیگران به دست آوریم.
 • می‌تواند به ما کمک کند تا در زمینه‌های مختلف، مانند بازاریابی، برندسازی، آموزش، سلامت و هنر، نحوه واکنش دیگران به رنگ‌های مختلف را پیش‌بینی کرده و بر آن تأثیر بگذاریم.
 • می‌تواند با انتخاب رنگ‌هایی که متناسب با نیازها، خواسته‌ها، غایت‌ها، احساس‌ها و خلق‌وخوی ما باشد، به ما در افزایش به‌باشی و کارکرد کمک کند.

بهبود زندگی با روان‌ شناسی رنگ ها

ما می‌توانیم از روان‌شناسی رنگ برای بهبود زندگی روزمره خود به روش‌های مختلف استفاده کنیم، مانند:

 • انتخاب رنگ‌هایی که متناسب با نیازها، اهداف و خلق‌وخوی ما باشد. با انتخاب رنگ‌هایی که با شخصیت، سبک یا هدف ما مطابقت دارند، می‌توانیم محیطی مثبت و راحت برای خود و دیگران ایجاد کنیم. به‌عنوان‌مثال، ما می‌توانیم از رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی یا زرد برای تحریک انرژی، خلاقیت و خوش‌بینی خود استفاده کنیم. ما می‌توانیم از رنگ‌های سرد مانند سبز، آبی یا بنفش برای تقویت آرامش، بهبودی و هماهنگی خود استفاده کنیم.
 • استفاده از رنگ‌هایی که بر رفتار، احساس‌ها و شناخت ما تأثیر می‌گذارند. با استفاده از طرح‌ها و ترکیب‌های رنگی مناسب، می‌توانیم جذابیت، اثربخشی و متقاعدکننده بودن محصول‌ها، خدمت‌ها یا پیام‌های خود را افزایش دهیم. به‌عنوان‌مثال، می‌توانیم از رنگ قرمز برای جلب‌توجه، برانگیختن هیجان و یا افزایش اشتها استفاده کنیم. ما می‌توانیم از رنگ آبی برای انتقال اعتماد، صلح یا وفاداری استفاده کنیم. ما می‌توانیم از رنگ سبز برای نشان‌دادن طبیعت، سلامتی یا طراوت استفاده کنیم.
 • یادگیری معانی و تداعی رنگ‌های مختلف در فرهنگ‌ها و زمینه‌های مختلف. با دانستن ارزش‌های نمادین و احساسی رنگ‌های مختلف، می‌توانیم تنوع و ترجیح‌های دیگران را درک کرده و به آن احترام بگذاریم. همچنین می‌توانیم از سوءتفاهم‌ها یا درگیری‌هایی که ممکن است از انتخاب رنگ‌ها به وجود بیاید جلوگیری کنیم. به‌عنوان‌مثال، می‌توانیم یاد بگیریم که رنگ سفید در برخی فرهنگ‌ها رنگ پاکی و معصومیت است، اما در برخی فرهنگ‌ها رنگ ماتم و مرگ است.
بیشتر بخوانید:  افسردگی در بیماران مبتلا به سرطان

روان‌ شناسی رنگ‌ ها

رنگها و شخصیت

رنگ‌های مختلف باتوجه‌به روان‌ شناسی رنگ‌ ها به ویژگی‌های شخصیتی مختلف مربوط می‌شوند که مطالعه چگونگی تأثیر رنگ‌ها بر خلق‌وخو و رفتار انسان است. برخی از تأثیرهای کلی رنگ‌ها بر شخصیت عبارت‌اند از:

 • قرمز: افرادی که رنگ قرمز را ترجیح می‌دهند اغلب جسور، پرشور، پرانرژی و ماجراجو هستند. آنها دوست دارند برجسته باشند، ریسک کنند و احساس­های خود را ابراز کنند. آنها همچنین ممکن است تکانشی، تهاجمی یا رقابتی باشند.
 • نارنجی: افرادی که رنگ نارنجی را ترجیح می‌دهند اغلب خلاق، مشتاق، خوش‌بین و سرگرم‌کننده هستند. آنها دوست دارند معاشرت کنند، کاوش کنند و چیزهای جدید را امتحان کنند. آنها همچنین ممکن است تندخو، توجه جو یا بی‌قرار باشند.
 • زرد: افرادی که رنگ زرد را ترجیح می‌دهند اغلب شاد، باهوش، کنجکاو و مثبت‌اندیش هستند. آنها دوست دارند یاد بگیرند، ارتباط برقرار کنند و شخصیت خود را بیان کنند. آنها همچنین ممکن است مضطرب، محتاط یا انتقادی باشند.
 • سبز: افرادی که رنگ سبز را ترجیح می‌دهند اغلب آرام، هماهنگ، دلسوز و متعادل هستند. آنها دوست دارند آرام شوند، بهبود یابند و رشد کنند. آنها همچنین ممکن است حسود یا کسل باشند.
 • آبی: افرادی که رنگ آبی را ترجیح می‌دهند اغلب صلح‌طلب، وفادار و قابل‌اعتماد هستند. آنها دوست دارند ارتباط برقرار کنند، همکاری کنند و ثبات را حفظ کنند. آنها همچنین ممکن است غمگین، سرد یا جدا باشند.
 • بنفش: افرادی که رنگ بنفش را ترجیح می‌دهند اغلب تخیلی، معنوی، خلاق و مرموز هستند. آنها دوست دارند رؤیاپردازی کنند، الهام بگیرند و منحصربه‌فرد بودن خود را بیان کنند. آنها همچنین ممکن است مغرور، زیاده‌خواه یا ناامن باشند.
 • صورتی: افرادی که رنگ صورتی را ترجیح می‌دهند اغلب ملایم، عاشقانه، دلسوز و مراقب هستند. آنها دوست دارند دیگران را دوست داشته باشند، به دیگران اهمیت دهند و زنانگی خود را ابراز کنند. آنها همچنین ممکن است نابالغ یا آسیب‌پذیر باشند،
 • قهوه‌ای: افرادی که قهوه‌ای را ترجیح می‌دهند اغلب پایدار، قابل‌اعتماد، راحت، و طبیعی هستند. آنها دوست دارند کاربردی، و واقع‌بین باشند. آنها همچنین ممکن است کسل‌کننده یا محافظه‌کار باشند.
 • سفید: افرادی که رنگ سفید را ترجیح می‌دهند اغلب خالص، بی‌گناه، ساده، و تمیز هستند. آنها دوست دارند نور را منعکس کنند. آنها همچنین ممکن است خالی، استریل، یا جدا شده باشند.
 • سیاه: افرادی که مشکی را ترجیح می‌دهند اغلب قدرتمند، ظریف، پیچیده، و مرموز هستند. آنها دوست دارند اظهار اقتدار کند. آنها همچنین ممکن است ترسیده باشند.
بیشتر بخوانید:  تاب آوری کودکان در بحران ویروس کرونا (قسمت دوم)

بالابردن خلق با رنگها

شما می‌توانید با انتخاب و استفاده از رنگ‌هایی که متناسب با نیازها، اهداف و ترجیح­های شما هستند، از روان‌ شناسی رنگ‌ ها برای بهبود روحیه خود استفاده کنید. رنگ‌های مختلف می‌توانند تأثیرهای متفاوتی بر خلق‌وخو، احساس­ها و رفتار شما داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، برخی از رنگ‌ها می‌توانند انرژی، خلاقیت و خوش‌بینی شما را تحریک کنند، درحالی‌که برخی دیگر می‌توانند آرامش، شفا و هماهنگی شما را تقویت کنند. برخی از راه‌هایی که می‌توانید از روان‌ شناسی رنگ‌ ها برای بهبود خلق‌وخوی خود استفاده کنید عبارت‌اند از:

 • لباس یا لوازمی بپوشید که باروحیه دلخواه شما مطابقت دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید احساس اعتمادبه‌نفس و اشتیاق بیشتری داشته باشید، می‌توانید قرمز بپوشید. اگر می‌خواهید احساس آرامش و آرامش بیشتری داشته باشید، می‌توانید آبی بپوشید. اگر می‌خواهید احساس شادی و مثبت بیشتری داشته باشید، می‌توانید رنگ زرد بپوشید.
 • خانه یا محل کار خود را با رنگ‌هایی که مناسب هدف و شخصیت شما هستند تزیین کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید فضایی دنج و راحت ایجاد کنید، می‌توانید از رنگ‌های گرم مانند نارنجی، زرد یا صورتی استفاده کنید. اگر می‌خواهید محیطی جادار و تمیز ایجاد کنید، می‌توانید از رنگ‌های سرد مانند سبز، آبی یا بنفش استفاده کنید. اگر می‌خواهید سبکی ساده و شیک ایجاد کنید، می‌توانید از رنگ‌های خنثی مانند سفید، مشکی یا خاکستری استفاده کنید.
 • از رنگ درمانی یا ترموتراپی استفاده کنید تا خود را در معرض رنگ‌های خاصی قرار دهید که می‌توانند بر پاسخ‌های فیزیولوژیکی و روانی شما تأثیر بگذارند. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید استرس خود را کاهش دهید و فشارخون خود را کاهش دهید، می‌توانید به رنگ آبی نگاه کنید. اگر می‌خواهید اشتها و متابولیسم خود را افزایش دهید، می‌توانید به رنگ قرمز نگاه کنید. اگر می‌خواهید تمرکز و حافظه خود را تقویت کنید، می‌توانید به رنگ زرد نگاه کنید.

منبع : بهترین کلینیک روان شناسی – نیک آرام

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02122476041